21/05/2023 10:46
Καλημέρες. Με τριπλέτα αγώνων συνεχίζεται η 35η αγωνιστική της Super Lig.

ΟΥΜΡΑΝΙΓΕΣΠΟΡ - ΑΝΚΑΡΑΓΚΟΥΤΣΟΥ (2.45 - 3.50 - 2.55)

*Στην Πόλη η παράδοση είναι 0-2-0.

ΟΥΜΡΑΝΙΓΕΣΠΟΡ: Δεν αρκεί να έχεις το κίνητρο, αλλά να μπορείς και να το αποδείξεις κατά την διάρκεια του παιχνιδιού. Σαφέστατα το εμπόδιο της Μπασάκ ήταν δύσκολο να το υπερβεί, εξ' αρχής, όμως το ότι ο αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες, σχεδόν όλο το παιχνίδι, και ότι γενικότερα δεν απειλούσε, θα έπρεπε να της δώσει θάρρος για να παλέψει για την νίκη. Το τελικό 1-1 ήταν καταδικαστικό και ουσαστικά την ρίχνει στην β' κατηγορία.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός κίπερ Οζντεμίρ.

ΑΝΚΑΡΑΓΚΟΥΤΣΟΥ: Αφού κατάφερε να πάρει πόντο σε αυτό το παιχνίδι, που ουσιαστικά ήταν κάκιστη, τότε έχει κάθε λόγο να νιώθει ότι μπορεί να βελτιώσει την αγωνιστική της κατάσταση ενόψει της απαιτητικής συνέχειας. Την υπνώτισε η Αντάλιασπορ στον τραγικό ρυθμό της, δεν της επέτρεψε στην έδρα της, να κάνει το δικό της παιχνίδι, δέχθηκε γκολ στο 70', όμως στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων βρήκε το πολυπόθητο γκολ και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός εξτρέμ Κίλιντς.

Η καθεμία, για τους δικούς της λόγους, θέλει την νίκη. Η Ουμρανίγε, για το θαύμα σωτηρίας (πλέον μόνο μαθηματικές ελπίδες όχι) ενώ η Ανκαραγκουτσού με νίκη κατά ένα μεγάλο ποσοστό εξασφαλίζει την παραμονή. Το στυλ των γηπεδούχων προμηνύει επιθετικό ποδόσφαιρο και η <<Γκιουτσού>> έχει φοβερή μεσοεπιθετική γραμμή ώστε να βρει γκολ. Προτιμότερο το over 1.5 @ 2.10 των φιλοξενούμενων, καθώς και να σκοράρει ο Sowe @ 2.22

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡ - ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (2.20 - 3.60 - 2.70)

*Στα Άδανα η παράδοση είναι 9-5-6.

ΑΔΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡ: Επιβεβαιώσε, για ακόμη ένα παιχνίδι, ότι βρίσκεται σε φοβερή κατάσταση και είναι κρίμα ότι η φετινή 4η θέση, δεν θα της δώσει ευρωπαικό εισιτηρίο. Ταξίδεψε στην Πόλη, με σκοπό την νίκη, κόντρα στην Φατίχ, και ύστερα από ένα φοβερό επιθετικό κρεσέντο και των δύο, ήταν η νικήτρια με το τελικό 2-3 να φαίνεται και λιγάκι ''μικρό''.

Εκτός, για το υπόλοιπο της σεζόν, ο βασικός δεξί μπακ Σβένσσον.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Το έχει τερματίσει το κοντέρ η Μπεσίκτας τον τελευταίο καιρό, καθώς στα τελευταία 10 μετράει 9 (!) νίκες, με το μοναδικό μελανό σημείο, να είναι η ισοπαλία με την Τράμπζον. Κόντρα στην Αντάλιασπορ, ήταν καθολικά ανώτερη, από χαζομάρα δέχθηκε το 1-0, όμως έφτασε στην ανατροπή με 1-3, με χαρακτηριστική ευκολία και κάνει τον δικό της αγώνα για το καλύτερο ντουμπλάρισμα στην 3αδα.

Εκτός οι Γκεζζάλ (βασικό εξτρέμ), Σανούτς (βασικό σέντερ μπακ) και Άλι (βασικός οργανωτής).

Εάν η Άδανα Ντεμίρ θέλει να τεστάρει τις φετινές της δυνατότητες (έστω και χωρίς βαθμολογικό κίνητρο) τότε οφείλει να τις δείξεις κόντρα σε μία ομάδα που έχει να χάσει από τις 04.02. Προμηνύεται ματσάρα, θα έχει τρελό ρυθμό, νικητή όμως δύσκολα μπορούμε να προβλέψουμε. Προτιμότερο το g/g α' ημιχρόνου @ 3.40.

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ - ΜΠΑΣΑΚ (2.10 - 3.30 - 3.25)

*Στην Αττάλεια η παράδοση είναι 4-1-7.

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ: Λίγο περισσότερη προσήλωση να είχε και θα είχε φύγει από την πρωτεύουσα με ένα εκπληκτικό διπλό και τους τρεις βαθμούς της νίκης στις αποσκευές της. Έριξε τον ρυθμό εκεί που ήθελε, περιόρισε την επιθετική αρετή της Ανκαραγκουτσού και δειλά-δειλά ξεμύτιζε προς την αντίπαλη περιοχή. Σε μία από τις λίγες φάσεις, βρήκε γκολ και παρότι έδειχνε ότι θα ήταν αυτή νικήτρια, στο 93', σε μία ανυποψίαστη φάση, δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός μπακ Βουράλ.

ΜΠΑΣΑΚ: Κίνητρο δεν είχε, καταπονημένο ρόστερ έχει (ελάχιστο βάθος), παρόλα αυτά, την ζημιά στην Ουμρανίγεσπορ την έκανε, καθώς το τελικό 1-1 ήταν καταδικαστικό για τους αντιπάλους, διότι θεωρητικά τους έριξε κατηγορία. Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, έκανε γρήγορα το 1-0, έμεινε με 10 παίκτες, για σχεδόν 70 λεπτά (ολόσωστη απευθείας κόκκινη κάρτα) και παρότι ισοφαρίστηκε και δέχθηκε πίεση, δεν λύγισε και άντεξε.

Εκτός ο βασικός κόφτης Τεκντεμίρ.

Νικάει και ξεμπερδεύει με σενάρια υποβιβασμού η Αντάλια και στο 2.10 ψήνομαι να μπούμε παρότι η Μπασάκ δεν χαρίζεται σε κανέναν. Όμως ότι οι πορτοκαλί παίζουν αγώνα Κυπέλλου μεσοβδόμαδα (έχουν την καβάτζα του 1-0 κόντρα στην Ανκαραγκουτσού), μπορεί να τους <<υποχρεώσει>> να έχουν μία περισσότερη χαλαρότητα.