Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά. Με δύο παιχνίδια κλείνει η 29η αγωνιστική της Super Lig.

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ - ΣΙΒΑΣΠΟΡ (2.60 - 3.30 - 2.62)

*
Στην Κερασούντα η παράδοση είναι 12-2-2.

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ: Συνηθίζεται όταν τα αουτσάιντερ σκοράρουν νωρίς, σχετικά, κόντρα στα φαβορί να μην μπορούν να κρατήσουν το σκορ μέχρι και την λήξη της αναμέτρησης. Για κακή της τύχη, επαλήθευσε αυτό το ρητό, και το υπέρ της 0-1 του 20λεπτού, ενάντια στην Μπεσίκτας, έγινε μέσα σε 20 λεπτά 2-1 κατά της. Προσπάθησε στο β’ ημίχρονο να απειλήσει ή έστω να φτιάξει φάσεις, μάταια όμως, με την ήττα, με 3-1 να την καθηλώνει σε μία πρωτόγνωρη κατάσταση, καθώς έχει φτάσει τα 11 παιχνίδια δίχως νίκη.

Δεν σημειώνεται κάποια απουσία.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ: Εάν σε κάθε παιχνίδι βγάζει την ίδια τρέλα και πάθος, όπως σε αυτό με την Μπασάκ, τότε μπορεί να ελπίζει για το καλύτερο δυνάτο. Παρά την ισοπαλία με 1-1 είχε τις καλύτερες φάσεις και τις μεγαλύτερες στιγμές, όμως ήταν τρομακτικά δύστοκη επιθετικά. Στην μοναδική στιγμή που αδράνησε (λάθος διώξιμο) δέχθηκε την ισοφάριση, όμως μιλάμε για ένα πλασματικό σκορ.

Αμφίβολος ο πολύτιμος μπακ Τσιφτσί.

Η κατάσταση στην Γκιρέσουνσπορ έχει φτάσει στο αμήν που ή θα κάνει μία νίκη και θ' αλλάξει η ψυχολογία της άρδην ή όσο η διοίκηση δεν αλλάζει κάτι στα πρόσωπα της ομάδας άλλο τόσο οι παίκτες βραχυκυκλώνουν με τον Κελές στον πάγκο. Η Σίβασπορ νιώθει μία ασφάλεια από τους διώκτες της, όμως, είναι ομάδα ή του ύψους ή τους βάθους και δεν μπορεί να στηριχθεί, πόσο μάλλον σε τιμές οριακά αουτσάιντερ. Προτιμότερο το πάσο.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ - ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (2.75 - 3.40 - 2.50)

*
Στην Τραπεζούντα η παράδοση είναι 22-11-16.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Ότι και να πει κανείς για το συνονθύλευμα παικτών που έχει (η έννοια της ομάδας δεν θεωρώ ότι υφίσταται πλέον) θα θεωρηθεί τουλάχιστον…λίγο. Και από ένα σημείο κι έπειτα, το θέμα έγκειται, ξεκάθαρα, στο ψυχολογικό κομμάτι. Παρότι αντιμετώπιζε μία ομάδα σε ίδια μοίρα με την δική της (χωρίς προπονητή και με αρνητικό ρεκόρ), φαινόταν τουλάχιστον μία κλάση κάτω σε όλες τις θέσεις, κάνοντας την Κασίμπασα να μοιάζει με θηρίο. Η ήττα με 2-0 είναι τουλάχιστον κολακευτική, όμως το τι ξημερώνει στο στρατόπεδο των περσινών πρωταθλητών, που είναι και το πιο σημαντικό τη δεδομένη στιγμή, είναι απορίας άξιο.

Σίγουρα εκτός οι πολύτιμοι Ομούρ (εξτρέμ), Βίσκα (εξτρέμ), Τοκιόζ (οργανωτής). Αμφίβολος ο βασικότατας εξτρέμ Τρεζεκέ.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Σιγά που θα…κλωτσήσει την ευκαιρία να καπαρώσει, όσο πιο πολύ μπορεί, την δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μπήκε εντελώς άνευρα, κόντρα στην Γκιρέσουνσπορ, δέχθηκε το 0-1 στο 20’, όμως αυτό το χαστούκι ήταν που την ξύπνησε και γύρισε, από το ημιχρόνο, το εις βάρος της σκορ. Στο β’ μέρος, έκανε σωστή διαχείριση, βρήκε τους χώρους που ήθελε και έτσι έφτασε στην νίκη με 3-1.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός κόφτης Χατζιαχμέτοβιτς. Οριακά θα προλάβει ο βασικός εξτρέμ Τοσούν. Εκτός μέχρι την αρχή της νέας σεζόν ο σέντερ μπακ Σανούτς.
Η Τράμπζον είναι σε τραγική κατάσταση, δίχως προπονητή και δίχως στόχους ενώ η Μπεσίκτας μ΄ένα φοβερό σερί που τρέχει, εδώ και καιρό, έχει πάρει τα πάνω της και θα κυνηγήσει μέχρι τέλους την 2η θέση. Ήταν σε τιμές αουτσάιντερ, γύρισε φαβορί (δικαιολογημένο), όμως πλέον αξία...γιοκ.